Stavba D doplnila komplex budov v sídle společnosti

Začátkem září byla slavnostně otevřena budova D, ve které budou parkovat služební automobily.
8.11.2024

Začátkem září byla slavnostně otevřena budova D, která nabídne parkovací místa pro služební automobily ve vlastnictví HRDLIČKA Holding i nájemní byty pro zaměstnance či uchazeče zvenčí.

Výstavbě každé nové budovy předchází dlouhá doba projektování a následné realizace. Přestože se pohybujeme jako specialisté u mnoha fází životního cyklu stavby, i my jsme se u budovy D potýkali s mnoha výzvami, které jsme neočekávali. Nicméně začátkem září 2024 jsme „Déčku“ slavnostně popřáli i za účasti faráře P. Jana Kotase mnoho spokojených nájemníků a bezproblémový provoz.

Majitel firmy, Ing. Martin Hrdlička k tomu řekl: „Dlouhodobě jako rodina investujeme nejen do výrobních prostředků a vývoje, ale i do nemovitostí. Investice směrujeme primárně do nemovitostí, kde probíhá naše podnikání. Je fajn, že tím můžeme poskytnout dobré zázemí pro výrobní a obchodní činnosti, i dobré pracovní prostředí pro zaměstnance. V neposlední řadě to přispívá k prestiži celého podniku. Investujeme nejen v areálu v Praze – Stodůlkách, ale i jinde v České republice, příkladem jsou Česká Lípa, Strakonice, Klatovy a Brno.“

Největší výzvy řešil po celou dobu výstavby především správce majetku, Petr Hlaváček. Jak celý proces probíhal, nám přiblížil v krátkém rozhovoru.

Petře, kdy se poprvé objevil nápad na výstavbu Déčka a s tím spojenou demolici původních domků? Zjednodušeně tedy, jak dlouho trvalo období od prvních nápadů do slavnostního otevření ve Stodůlkách?

„Nápad dostavět další budovu na místě stávajících domečků se zrodil už někdy v roce 2006/2007 v hlavě Ing. Martina Hrdličky, který chtěl mít areál firmy dokončený dle svých představ. Nechal Ing. arch. Jana Fahrnera vytvořit studii domu, který by navazoval na budovu C. Návrh hmotově korespondoval se stylem ostatních budov v areálu, tedy zelené mansardy, třípodlažní budova apod. Kolem roku 2009 vznikla ještě studie celoproskleného objektu, která také zůstala pouze na papíře. Pan Hrdlička se seznámil následně v rámci jiných projektů s Ing. arch. Martinem Řehákem (z Architektonického atelieru Arkáda spol. s r.o.). Proto jsme ho požádali, aby udělal studii, jak by si představoval dokončení areálu a tuto novou budovu. Pan architekt přinesl velmi zajímavou skicu, která se velmi podobá tomu, co se momentálně dotahuje do konce. Dá se tedy říct, že od 1. nápadu po dokončení vše trvalo 18 let.“

Dostal pan architekt tzv. „volnou ruku“?

„Ing. arch Řehák dostal takové zadání: navrhnout stavbu bytového domu i s nějakým nebytovým prostorem a velkými podzemními garážemi. Ideálně se zajímavými a moderními prvky. Aby vše zapadlo do konceptu stávajících budov. Ostatní bylo ponecháno jeho fantazii. V průběhu projekčních prací jsme mu samozřejmě připomínkovali a upravovali dispoziční řešení.“

Jak do výstavby Déčka zasáhl COVID nebo konflikt na Ukrajině?

„Nejvíce stavbu zasáhla pandemie koronaviru a následné období poté.  Oddálilo to samotnou realizaci výstavby vlastně o rok.  Během pandemie koronaviru začali lidé investovat do svých staveb a toto hromadné budování zapříčinilo, dle mého názoru, prudký nárůst cen materiálu neskutečným tempem. Bylo tedy rozhodnuto, že počkáme. Nakonec se začalo stavět v polovině roku 2022, kdy měly teoreticky ceny klesnout na nějakou lepší úroveň. Ceny sice klesly, ale ne tak, jak bychom si přáli. Projevila se i válka na Ukrajině, a především v dalších letech vysoká míra inflace, takže náklady jednoduše i tak narostly.“

Co pro tebe po celou dobu představovalo největší výzvu? Bylo vůbec nějaké období během výstavby, kdy jsi si mohl dovolit trochu zvolnit?

„Asi největší výzvu představovalo dohodnout se na nějaké společné cestě s generálním dodavatelem a technickým dozorem investora. Najít společný kompromis.

Co se týká odpočinku během výstavby: upřímně té stavbě jsem se věnoval víc, než jsem chtěl. Nezbývalo mi potom tolik času na to, abych řešil problémy na jiných pracovištích. Tímto se jim omlouvám.  Pokusím se to nyní napravit. “

Znamená pro tebe kolaudace a následné slavnostní otevření Déčka uzavření 1 důležitého úkolu nebo tě ve spojitosti s tím čekají další povinnosti? Jaké?

„Oficiálně jsme uzavřeli pomyslně nějakou etapu. Nyní nás čeká etapa další – najít nájemníky a řešit samotný provoz. Objekt je sám o sobě hodně složitý, je v něm spousta moderních technologií tak, aby nám to dávalo údaje, které potřebujeme. Provoz tohoto objektu bude potřebovat hlavně zpočátku, kdy je nutné procesy standardizovat, aby všechno probíhalo tak jak má a nájemníci i pronajímatel byli spokojení.

A samozřejmě se zaměřím na další budovy, které máme ve správě majetku. Čekají nás nějaké instalace fotovoltaických panelů ve Strakonicích, Brně, a právě na budově D. Dále rekonstrukce vily Vlasta v Klatovech. Nudit se rozhodně s kolegy ze Správy majetku nebudeme.“

Můžeš nám na závěr budovu více představit?

„Jedná se o železobetonový stěnový systém, tzv. monolit. Dům jako takový je velmi dobře vybaven, např. podlahovým vytápěním, tepelným čerpadlem, rekuperací vzduchu, klimatizačními jednotkami a je dobře zateplen (má samozřejmě izolační trojskla apod.). Díky tomu spadá do kategorie B v PENB, což je průkaz energetické náročnosti budovy.  Očekáváme, že takto velmi úsporný objekt přinese úspory u plateb za energie. Každý byt je vybavený kuchyňskou linkou se spotřebiči a vestavnými skříněmi na míru. Věřím, že nájemníkům se bude dobře a pohodlně bydlet.“

Jak z rozhovoru vyplývá, poslední roky byly ve Stodůlkách náročné. Stavba budovy D se dotkla nejen samotných realizátorů ale také zaměstnanců firmy, kteří s ní přímo sousedí kancelářemi. Všichni se tedy asi shodneme, že jsme rádi za úspěšné dokončení celého projektu. Díky patří i realizační firmě VISTORIA CZ a.s.

Autoři: Lucie Kmochová a Petr Hlaváček

Chcete být informování o novinkách? Budeme vám zasílat Georevue.
Děkujeme za přihlášení.
Oops! Something went wrong while submitting the form.