Náš geodet Honza Trávníček na Cho Oyu: „Osma se na plán neptá…“

Ing. Alena Františková | 3. 3. 2017

V předminulém roce posílil náš tým v Plzni takový trochu netradiční geodet. Kolega Ing. Honza Trávníček se totiž nevěnuje jenom jeho oblíbené geodézii, ale taktéž vysokohorské turistice, jak sám s nadsázkou říká. Už v roce 2015, kdy zakládal naši Hrdličkovskou geodetickou část pobočky v Plzni, měl za sebou mnoho úspěchů v podobě výstupů na nejvyšší vrcholy naší planety. Jen namátkou jmenujme několik z jeho pěti „osmitisícovek“: první byla v roce 2009 Gasherbrum I., Nejvíce si ale cení výstupů na dvě nejobtížnější osmitisícovky, které absolvoval společně s dalším známým horolezcem Radkem Jarošem. V roce 2012 to byla nebezpečná Annapurna a o dva roky později nejobtížnější a druhá nejvyšší hora K2. V září 2016 se Honzovi podařilo vystoupit na svoji pátou osmitisícovku. Expedice v roce 2016 na šestou nejvyšší horu světa Cho Oyu (8 201 m) byla ovšem poněkud nezvyklá. Provázel totiž na horách nevidomého horolezce Honzu Říhu Proto jsme si dovolili položit Honzovi několik stručných otázek, abychom ho nezdržovali od práce, když už tady v Čechách zrovna je :-).

Náš geodet Honza Trávníček na Cho Oyu: „Osma se na plán neptá…“

 

Jak hodnotíš loňskou expedici?

Považuju ji za hodně úspěšnou. Třem z nás se podařilo vystoupit na vrchol, Honzovi Říhovi do 7 500 m. Sice jsme na vrcholu společně s Honzou nebyli, ale za daných podmínek a situace to bylo maximum, kterého jsme mohli bezpečně dosáhnout. Možná bychom se dostali o pár desítek výškových metrů výš, ale už by to nebylo OK z hlediska bezpečí, které pro nás bylo naprostou prioritou celou dobu výstupu.

O Cho Oyu jsi říkal, že je to jedna z lehčích osmitisícovek. Potvrdilo se to?

Ano. V minulosti jsem byl také na jedněch z těch lehčích osmiček (Manáslu a Gasherbrum I) – a Cho Oyu je ještě o stupeň lehčí. Nejsou tam žádné pasáže technicky náročného lezení, spíš jde o dlouhé táhlé výstupy. Například mezi prvním a druhým výškovým táborem byl velký výškový rozestup, jde se tam z 6 300 m do 7 200 m a je to hodně dlouhé.

tabor_upr
První výškový tábor ve výšce 6 300 m.

 

Jaké to tedy je provázet nevidomého horolezce na „osmu“?

Hodně nám pomohl můj kamarád z několika předchozích expedic – horský vůdce David Knill, který ho především vedl. Jinak je to ale spolupráce celého týmu. Starali jsme se o vynášku věcí do výškových táborů, přípravu plošin pro stany, stavbu stanů, organizaci atd. Každý se zapojil, jak momentálně mohl. Bez takovéto komplexní pomoci by to úplně nešlo. Většina týmu navíc chodila s nimi, abychom mohli v případě problému pomoci. Logisticky muselo všechno být pečlivě naplánované už ze základního tábora – kdo co vezme, kdo kde bude spát atd. Ale osma se na plán neptá, takže bylo nutno čas od času dosti improvizovat.


skupina_upr
Celý expediční tým v base campu.

 

Expedice se zúčastnily i dvě ženy. Tvoje přítelkyně Mirka Jirková a reportérka Lucka Výborná. Jak to na tým působilo?

Nevím, jak na tým, ale na mě to působí velmi pozitivně 🙂.

Honza a Miri_upr
Expedice se zúčastnila i naše další kolegyně a zároveň přítelkyně Honzy Trávníčka Miri Jirková.


Na expedicích zažíváš spoustu dřiny a nekomfortu. Stojí to stále za to?

Taky je to spousta zážitků. Je to prostě cesta, kterou jsem si v určité životní etapě vybral, a hlavně mne to baví.

Honza Trávníček a Aleš Bílek vylezli na vrchol Cho Oyu se setměním.

 

Klasická otázka na závěr jaké jsou plány do budoucna?

Plány kujeme, ale během tohoto roku zřejmě osmitisícovky vynecháme. Prostě se budu více věnovat přednáškám, cestování, lezení a hlavně práci 🙂 Na jaře bychom sice měli vyrazit na cca 14 dní na trek do Nepálu, ale to nestojí za řeč 🙂 Samozřejmě chceme stihnout nějaké skialpy, kolo, běhání i lezení různě po Evropě.

Jinak však stále čekám až mne naše nejlepší geodetická firma na českém trhu vyzve k založení asijské vysokohorské pobočky :-).

geodeti-upr
Rozhovor připravila Alena Františková.
Fotografie poskytl Jan Trávníček.

 

Czech Expedition Cho Oyu 2016

Početná česká expedice pod vedením Honzy Trávníčka se v září 2016 vypravila na Tyrkysovou bohyni Cho Oyu (8 201 m). Třem účastníkům, Marku Novotnému, Aleši Bílkovi a Honzovi Trávníčkovi, se podařilo vrcholu šesté nejvyšší hory světa dosáhnout. Za největší úspěch ale expedice považuje výškový rekord nevidomého horolezce Honzy Říhy, který se společně se svým parťákem Davidem Knillem dostal do výšky 7 500 m. Podle jeho slov bylo lepší některé úseky cesty nevidět. Dalšími členy expedice byli Petr Mašek, Libor Uher, Martin Havlena, Lucie Výborná, Mirka Jirková a David Pokorný.

Více informací na www.honzatravnicek.cz a na FB Honza „Tráva“ Trávníček.