Začali jsme zaměřovat vysokorychlostní tratě na Moravě

| 10. 9. 2019

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v minulých dnech uzavřela smlouvy na geodetická zaměření železničních úseků Prosenice-Ostrava Svinov a Modřice-Šakvice. Celkem jde o 100 kilometrů tratí, informovala SŽDC. Podle organizace by geodetický průzkum měl zrychlit přípravy rychlotratí.

Geodeti začali vyměřovat pilotní úseky vysokorychlostních tratí, po nichž mají v budoucnu jezdit vlaky i více než 160 km/h. Naši geodeti vyrazili do terénu hned po podpisu smluv se SŽDC. Pracují na současných tratích i na budoucích trasách mezi Přerovem a Ostravou, respektive mezi Brnem a Vranovicemi. Terénní práce by měly pokračovat přes podzim, do konce letošního roku byla měla SŽDC dostat podrobné mapování v celé délce jihomoravského úseku.


Reportáž o této akci také přinesla Česká televize a Český rozhlas Rádiožurnál, kteří vyzpovídali našeho výrobního ředitele, Ing. Petra Pavelku.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vysokorychlostni-trat-vlak-ostrava_1909071732_zit

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně navýšit kapacity současné železniční sítě a také zrychlit spojení na vytížených tratích. Správa železnic při přípravách vybrala pět úseků, jejichž příprava bude postupovat ve zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice-Poříčany, dále Přerov (Prosenice)-Ostrava Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou a úsek Brno (Modřice)-Vranovice na tahu Brno-Vídeň/Bratislava a dva úseky trati mezi Prahou a Drážďany. Stavba prvního úseku by měla začít v roce 2025.

Zdroj: Seznam.cz, ČT, Zdopravy.cz